صفحه اصلی  لک صورت  موهای ناخواسته  چین و چروک  ریزش مو  جراحی‌های ظریف  تماس با ما

 

 

چین و چروکهای صورت را به دو روش می توان از بین برد. با کمک پرکننده هایی مثل ژل و یا به کمک فلج کننده هایی مانند بوتاکس. در زیر به توضیح هر دو روش پرداخته برای درک بهتر از آنها، تصاویری در رابطه با هر مورد نشان داده شده است.

 

 

بوتاکس (Botox)

 

بوتاکس نام اختصاری سم بوتولینیوم است. این سم از یک نوع باکتری با نام کلوستیریدیوم بوتولینیوم ترشح می‌شود. بوتاکس در سال 1895 کشف شد و برای اولین بار در سال 1980 در علم پزشکی هنگام آزمایش تاثیرات آن بر رفع گرفتگی عضلات گردن مورد استفاده گرفت.

اين روش يكي از روشهايي است كه در آمريكا بيشترين استفاده براي زيبا‌سازي و از بين برد چين و چروك صورت استفاده مي‌گردد و بيشترين طرفداران آن هاليووديها هستند.
اين دارو چين و چروك صورت را بدون نياز به جراحي از بين مي برد. چين هاي افقي پيشاني و خط اخم را از بين مي برد و خطوط اصطلاحا ( پاكلاغي ) دور چشم را هم درمان مي كند و توسط(اداره دارو وغذا امريكا) به رسميت شناخته شده است

 

چروکهای صورت به دودسته تقسیم میشوند:

(Dynamic Wrinkles) چروکهای فعال که بدلیل وجود عضله در زیر آنها به وجود میآید و این خطوط نتیجه سالها خندیدن،اخم کردن و تغییر فرم عضلات صورت هستند

 (Static Wrinkles) چروکهای غیر فعالکه بدلیل پروسه پیری و تغییرات محتویات درم پوست ایجاد میشود.

تزریق بوتاکس میتواند چروکهای فعال را به شدت کم کند و به فرد چهره ای آرام و جوانتر بدهد.حدود 20سال قبل پزشکان از تزریق بوتاکس برای کنترل پلک زدن غیر ارادی و تیک های صورت استفاده کردند.حین استفاده از تزریق بوتاکس پزشکان متوجه شدند که بسته به محل تزریق بوتاکس چروکهای فعالی که در پیشانی و اطراف چشم وجود داشت برطرف میشد.
اين به دليل فلج شدن عضلات زير اين چينها بود.برای همين مقدار کمی از بوتاکس داخل عضلات زير پوست تزريق شد و مشاهده کردند که طی 72-24 ساعت چروکهای پيشانی و دور چشم کاهش شديدی پيدا کرد و حتی تعدادی از بيمارانی که سردرد داشتند بهبود پيدا کردند.
 

بوتاکس چيست؟

بوتاكس ، تزريق مقدار كمي از اين ماده به طور مستقيم در ماهيچه، فعاليت ماهيچه را كم كرده و خطوطي را كه نتيجه پركاري آن روي صورت به وجود مي‌آيد، از بين مي‌برد. درنتيجه صورت جوان‌تر، صاف‌تر و شاداب‌تر به نظر مي‌رسد این دارو مانع انتقال تحریک عصبی به عضله می شود لذا عضله شل می شود و چروک های پوست روی عضله صاف می شود 

 بوتاکس که وارد ماهیچه می شود با فلج کردن ماهیچه باعث شل شدن آن می شود و در نتیجه چین و چروک روی پوست ماهیچه از بین می رود.

بوتاكس پس از تزريق، جذب عضله مي‌شود و در پايانه‌هاي عصبي كه فرمان انقباض را به عضلات مي‌رسانند مستقر مي‌شود. در اين محل بوتاكس از آزاد شدن يك واسطه شيميايي به نام استيل كولين- كه مسئول انقباض عضلاني است- جلوگيري مي‌كند، در نتيجه دستور انقباض به عضله نمي‌رسد و در حقيقت نوعي فلج  عضلانی موقت ايجاد مي‌شود كه 3 تا 6 ماه طول مي‌كشد. عدم‌انقباض عضلات زير پوستي باعث محو شدن و از بين رفتن چين و چروك‌هاي پوست روي عضله مي‌شود تزريق بوتاكس يكي از روش‌هايي است كه امروزه به فراواني جهت صاف كردن چين و چروك‌هاي صورت و ايجاد ظاهري جوان‌تر در افراد به كار مي‌رود. چين و چروك‌هاي ناشي از اخم  که در بين ابروها يا روي پيشاني ايجاد مي‌شود و چشم كه در موقع خنده ظاهر مي‌شود تا حد زيادي پس از تزريق  بوتاكس محو مي‌شود.  

 

بوتاکس برای درمان چه مناطقی به کار ميرود؟
کاربرد زيبايی بوتاکس در صورت اغلب برای برطرف کردن چين اخم (بين دو ابرو)،خطوط پيشانی و خطوط دور چشم است. تزريق در اين مناطق بر لبخند بيمار هيچ اثری ندارد.احساس پوست در اين مناطق کاملا طبیعی است و تزريق بر عضلات نواحی ديگر هيچ اثری ندارد. نکته ای که بايد توجه کرد اينکه بوتاکس حتما بايد برای چينهای فعالی که عضله زيرشان دارند استفاده شود تا موثر واقع شود.

 

 

آيا تزريق بوتاکس درد دارد؟

با استفاده از بيحسی موضعی يا کمپرس يخ به مدت چند دقيقه محل تزريق تقريبا بيحس ميشود بنابراين بيمار موقع تزريق فقط سوزش مختصری احساس ميکند.بعد از تزريق هم با گذشتن کمپرس يخ درد بيمار کاهش ميابد
 

مزايای تزريق بوتاکس چيست؟

 تزريق بوتاکس روش سريع و موثر برای رفع چروک است.مدت تزريق بوتاکس بين 2-1 دقيقه است.شروع اثر بوتاکس بين7-4 روز است.مزيت ديگر اين روش برگشت سريع به سر کار است،حتی موقع خروج بيمار از مطب نيز اثری ازکاری که بر روی بيمار انجام شده مشاهده نميشود.اثرات تزريق بوتاکس بسته به تعداد تزريق قبلی بين 3-6ماه طول ميکشد.اگر هرچهارتا شش ماه تزريق بوتاکس انجام شود،به تدريج فواصل تزريق های بعدی بيشتر ميشود يعنی عملاً با تزريق بوتاکس کمتر اثرات طولانيتری حاصل ميشود.به طور کلی تزريق بوتاکس روشی ايمن و غير جراحی برای جوانسازی پوست است

 
چه کسی کانديد مناسب برای تزريق بوتاکس است؟
 
هر کسی که خواهان اين است که چهره جوان تر و کم چروک تری داشته باشد کانديد مناسبی برای تزريق است.مزيت تزريق بوتاکس اين است که موقع خنده،اخم و تغيير فرم صورت چروک بيشتری در صورت ظاهر نميشود.برای مادران باردار و شيرده و همچنين بيماران عصبی تزريق بوتاکس ممنوع است.

 

عکس بالایی قبل از تزریق بوتاکس است. اخم  هنگام انقباض، دارای چین و چروک میباشد. ولی عکس پایینی بعد از تزریق بوده و اخم  هنگام انقباض، بدون چین و چروک.

لازم به ذكر است كه بوتاكس باعث رفع خطوطي كه ناشي ازشكستگي پوست ايجادميگردد،نمي شود.پس بديهيست كه مواكدا توصيه ميگرددكه قبل ازايجادخطوط شكستگي بوتاكس تزريق گرددچون بوتاكس يك روش پيشگيريست نه درماني.

 

 

ژل (Fillers)

یکی از روشهای از بین بردن چین و چروک های عمیق صورت وحجیم کردن لبها، تزریق ژل است.

دراین روش بااستفاده از تزریق موادی که حداکثر تطابق با بدن (Double Crossed Linked ) رادارند به داخل لایه های پوست ویازیرپوست سبب افزایش حجم درفضاهای زیر جلدی می شویم وبدینوسیله چین وچروک ها اصلاح ویا لبها حجیم می گردند .

ژل ها یا فیلرها(Fillers) موادی ژله مانندهستندکه برای افزایش حجم وزیباسازی چهره بکارمی روند که عموما ازپلی اکریل آمیدها یاهیالورونیک اسید ویامواد مشابه ساخته می شوند.

هیالورونیک اسید جزو مواد طبیعی تشکیل دهنده پوست ودیگربافتها است بنابر این خطرایجادحساسیت بسیاراندک بوده ونیاز به انجام تست قبل ازتزریق اینگونه ژل ها نیست .

ژل تزریق شده پس از مدتی توسط بدن تجزیه وجذب می شودبنابر این اثراین مواد دایمی نیست .

معمولا ماندگاری بین 10ماه تا یکسال متغییراست ودرلب که تحرک وگردش خون بیشتری دارد زمان ماندگاری بین 6 تا 8 ماه می باشد .

اینگونه ژل ها باتوجه به مدت زمان ماندگاری کوتاه وتجانس بابافتهای بدن خطر جابجایی ندارند .

تزریق ژل پس از بی حسی موضعی وتحت شرایط استریل انجام می شود وتا 10روز پس از تزریق می بایست از حرارت بالا (سونا ، جکوزی ،بخور) وخوردن موادغذایی خیلی داغ وفشار وضربه به ناحیه تزریق شده اجتناب کرد

 

امروزه در تمامي دنيا تزريق هيالورونيک اسيد به عنوان يک روش شناخته شده و مطمئن براي رفع معايب چهره و متناسب سازي صورت به شمار مي‌آيد. از هيالورونيک اسيد مي‌توان جهت درمان‌‌هاي زير بهره گرفت:

 

برجسته کردن لب:

يکي از پرطرفدارترين کاربردهاي تزريق ژل در سراسر دنيا، حجم بخشيدن به لب‌‌ها و برجسته‌تر نمودن آن‌‌هاست. شايد بتوان گفت که اکنون کمتر هنرپيشه و مانکن‌‌ هاليوودي است که از‌اين روش براي زيباسازي بهره نگرفته باشد. به‌خاطر داشته باشيد برجسته تر کردن لب، به معناي به وجود آوردن لب‌‌هاي اردکي نيست. تغيير شکل لب بايد بر اساس شکل طبيعي لب و حجم مورد نياز آن صورت گيرد تا فرمي طبيعي و زيبا به آن ببخشد.

 

 

پرکردن جاهاي خالي صورت:

افرادي هستند که لاغري مفرط و وجود جاهاي خالي در چهره، آن‌‌ها را آزار مي‌دهد. براي رفع‌اين مشکل هيچ روش درماني مناسب ديگري که جايگزين تزريق ژل هيالورونيک شود وجود ندارد.

 

رفع خطوط عميق چهره (مانند خط خنده) و برطرف نمودن چروک‌‌ها:

 مسلماً يکي از واضح ترين نشانه‌‌هاي پيري، ظاهر شدن چروک‌‌ها بر سطح پوست است. روش‌‌هاي بسيار متعددي جهت رفع چروک‌‌ها، بر اساس عامل به وجود آورنده آن‌‌ها وجود دارد اما مي‌توان ‌اين چروک‌‌ها را با کمک تزريق هيالورونيک اسيد نيز از بين برد. هيالورونيک اسيد در محل تزريق، ساخت کلاژن نوع 4 را تحريک کرده و شما نه تنها پس از تزريق شاهد از بين رفتن چروک خواهيد بود بلکه چروک به‌تدريج و با گذشت زمان کاملاً محو و نابود خواهد شد.

 

 

رفع افتادگي لب:

 بالا رفتن سن، قرار گرفتن در برابر نور خورشيد، استرس، بارداري، تغييرات هورموني، يائسگي، بالا رفتن و يا کاهش وزن مکرر و علاوه بر‌اين‌‌ها کمي رطوبت موجود در پوست همگي مي‌توانند از حجم لب و گونه کم کنند. شايد شما نيز متوجه شده باشيد که گونه‌‌ها و يا لب‌‌هايتان چون گذشته پر و سفت به نظر نمي‌رسند و يا گوشه لب‌‌هايتان به طرف پايين آويخته شده است. بايد بدانيد که دليل اصلي‌اين امر کاهش ميزان هيالورونيک اسيد و کلاژن موجود در پوست شماست. زيرا که‌اين مواد از عوامل اصلي حجم و رطوبت بخشيدن در پوست به شمار مي‌آيند.

 

متناسب سازي چهره (تغيير شکل فرم صورت، چانه، گونه و بيني):

شايد يکي از جالب‌ترين کاربرد‌‌هاي هيالورونيک اسيد، عملکرد آن در Face Contouring (متناسب سازي چهره) است که گاه مي‌تواند جايگزين مناسبي براي جراحي‌‌هاي دشوار و پرهزينه به شمار‌آيد. جلو کشيدن چانه‌‌هاي کوچک و تورفته، پر کردن خط آرواره، بالا بردن نوک بيني، حجم بخشيدن به گونه‌‌ها و در برخي موارد پر کردن گودي زير چشم از جمله موارد کاربرد هيالورونيک اسيد در متناسب سازي چهره است.

به‌خاطر داشته باشيد که تغيير شکل هر کدام از اندام‌‌هاي چهره، به دلخواه و بدون محاسبات مخصوص در اندازه‌‌هاي صورت، بي شک نه تنها چهره را زيباتر نمي‌کند بلکه مي‌تواند آن را دفرمه و غير طبيعي سازد. متناسب سازي چهره علمي است که نه تنها به دانش پزشکي نياز دارد بلکه محتاج دانش زيباشناسي، تجربه و هنر نيز هست.

 

چه کساني كانديداي مناسبي براي تزريق ژل به شمار مي‌آيند؟

مي‌توان تمامي افراد را کانديداي مناسبي براي‌اين روش درماني دانست، زيرا احتمال آلرژي و عوارض جانبي وجود ندارد. اما مسلماً ‌اين که کسي کانديداي مناسبي براي‌اين روش و يا هر روش زيباسازي ديگري هست يا خير با معاينه پزشک، گرفتن تاريخچه پزشکي بيمار و همچنين بررسي بسيار دقيق ساختار چهره و طراحي براي‌ايجاد تغييرات مناسب، تعيين خواهد شد.

بار ديگر بايد يادآور شد که‌ايجاد هر تغييري در چهره، ولو با انتخاب يک روش معتبر، لزوماً به معناي به‌دست آوردن يک چهره مطلوب و زيبا نيست. انتخاب روش‌‌هاي زيباسازي کاري کاملاً تخصصي است و حتماً بايد با توجه به فوايد و مضرات روش درماني، خواسته بيمار، آناتومي بيمار و شرايط فيزيکي و روحي رواني وي صورت گيرد تا بتوان آن را موفقيت آميز دانست.

 

 

 

آدرس: مشهد - بلوار 100 متری - میدان فجر - حاشیه بلوار طبرسی شمالی - نبش طبرسی 21 - ساختمان پزشکان پری‌ناز

 

تلفن: 2113112 - 0511    و  2114180 - 0511

 Dr.Pedram.Mojaver@gmail.com

کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر مجاور می‌باشد.